

Jouluevankeliumi
-hiekka-animaatioesitys

Amadeu Vives:
TEATTERI TUOMIKKO SUOSITTELEE:
Jouluevankeliumi on tarina, jonka tuntee lähes jokainen. Mutta oletko koskaan nähnyt sitä hiekkaan piirrettynä?
Amadeu Vivesin hiekka-animaatioesityksessä rakastettu jouluevankeliumi herää eloon aivan uudenlaisena. Hiekka muotoutuu taiteilijan käsissä kuviksi, maisemiksi ja hahmoiksi, kunnes katoaa taas uuden kuvan tieltä. Katsojien silmien edessä valkokankaalle piirtyy kaunis tarina ensimmäisestä joulusta.
Esityksessä kuullaan, koko perheelle sopiva, Suuren Lasten Raamatun versio jouluevankeliumista. Tutut tapahtumat, Marian ja Joosefin matka, Jeesus-lapsen syntymä, enkelit ja paimenet, saavat hiekka-animaatiossa uuden upean toteutuksen.
Tunnelmaa kannattevat Marko Häkkisen hienosti sovittamat ja toteuttamat tutut joulusävelmät, jotka kuljettavat katsojaa läpi joulun ihmeen.
Amadeu Vivesin Jouluevankeliumi-hiekka-animaatio on rauhallinen, kaunis ja unohtumaton hetki koko perheelle.
Teatteri Tuomikko suosittelee Amadeun hiekka-animaatioita, mutta ne eivät kuulu Teatteri Tuomikon ohjelmistoon.


T E K I J Ä T :
Hiekka-animaatiosuunnittelu ja toteutus: Amadeu Vives
Jouluevankeliumiteksti: Jaakko Heinimäki, Suomen Lasten Raamattu
Kertoja äänitteellä: Marko Häkkinen
Musiikki: Marko Häkkinen
Kohderyhmä: Koko perhe
Kesto: 18 min.
TILAA ESITYS
Jouluevankeliumi kiertää tilauksesta ympäri Suomen.
Tekniset tarpeet:
- Pimennettävä tila
- Videoprojektori ja valkokangas/seinä
- Äänentoisto: kaiuttimet ja 3,5mm audioliitäntä lavalle
- Verkkovirta
Pystytys- ja valmistautumisaika: 1h
Purkuaika: 1h
Hinta: 495 e + matkakorvaus 0,55e/ km (alv:a ei peritä)

MIKÄ HIEKKA-ANIMAATIO?
Hiekka-animaatio on aivan erityislaatuinen taidemuoto, jossa taiteilija luo valopöydälle kuvia siirtämällä, lisäämällä, poistamalla tai ripottelemalla hiekkaa. Kuvasta toiseen pyritään siirtymään vähittäistä metamorfoosia tavoitellen, eikä edellistä kuvaa sen vuoksi pyyhitä koskaan kokonaan pois seuraavan alta. Hiekkaa kerrostamalla kuviin voidaan luoda valon ja varjon leikkejä. Kuvat heijastetaan videokameran ja videotykin avulla valkokankaalle, jolloin yleisö näkee lavalla samanaikaisesti sekä taiteilijan toteuttamassa kuvia että kuvat heijastettuina.

AMADEU VIVES on hiekka-animaatiotaiteilija, lavastaja ja kuvataiteilija, jonka taidetta on nähty mm. Lahden Sibeliustalolla, Finlandiatalolla ja Yleisradion ohjelmissa.
Hiekka-animaatiotaiteilijana Amadeu on lajinsa ainoita, ellei jopa ainoa Suomessa. Hän tekee uraauurtavaa työtä tehdessään tunnetuksi tätä harvinaislaatuista taiteenlajia. Vuonna 2024 Vives esiintyi yhdessä Sinfonia Lahden kanssa, kun hänen hiekka-animaatioesityksensä nähtiin osana Taidetestaajat -hanketta Lahden Sibeliustalolla.
Amadeu pystyy toteuttamaan suuria ja näyttäviä teoksia, ja hänen töitään on nähty suurilla näyttämöillä esim. Suomi 100 -juhlallisuuksien yhteydessä. Hän on myös suunnitellut ja toteuttanut lavastuksia mm. Lahden Joulukylään sekä useisiin teattereihin ympäri Hämettä.
Tutustu lisää Instagramissa: @amadeuvives
